Taśmy ostrzegawcze BHP - czerwono-białe, czarno-żółte, samoprzylepne

Taśmy ostrzegawcze, zarówno biało-czerwone jak również biało-niebieskie mają niezwykle wiele zastosowań. Niezwykle ważne jest jednak by zdawać sobie sprawę z tego w jakich sytuacjach i miejscach używać taśm. Nieodpowiednie wykorzystanie taśm ostrzegawczych może mieć całkowicie odwrotne skutki.

Taśmy ostrzegawcze

Jest 41 produktów.

Sortuj wg:
Pokazano 1-41 z 41 pozycji

Aktywne filtry

Zastosowanie taśm ostrzegawczych biało-czerwonych

Zasady BHP określaną różne zastosowania dla taśm ostrzegawczych. W tym rodzaju oznakowania wykorzystuje się biało-czerwone i żółto-czarne taśmy ostrzegawcze. Pierwszy rodzaj używany jest do oznaczenia obszaru jako niebezpiecznego oraz miejsc gdzie odbywają się działania niecharakterystyczne dla danego miejsca. Taśmy ostrzegawcze w tym kolorze wykorzystuje się także do wyznaczania terenów na wszelkiego rodzaju imprezach masowych, zwykle odgradza się strefy gastronomiczne, czy miejsca  przeznaczone jedynie dla obsługi bądź wystawców. Czerwono-białe taśmy ostrzegawcze bardzo często używane są także na terenach budowy, gdzie oznaczają miejsca niedostępne dla osób nie pracujących na nim. W przestrzeni miejskiej często można ją spotkać jako oznaczenie otwartej studzienki kanalizacyjnej, czy dziury w drodze.

Zastosowanie żołto-czarnych i biało-niebieskich taśm ostrzegawczych

Żółto-czarna taśma ostrzegawcza wykorzystywana jest zwykle na terenach zakładów produkcyjnych, w budynkach mieszkalnych, czy miejscach użyteczności publicznej. Najczęściej używa się jej do oznaczenia schodów, niskich stropów, ramp dla niepełnosprawnych i innych nagłych zmian w wysokości. Podstawowym przeznaczeniem żółto-czarnych taśm ostrzegawczych jest informowanie użytkowników obiektu o tym, że powinni zwrócić uwagę na dane miejsce.

W zakładach produkcyjnych informacyjna rola żółto-czarnych taśm ostrzegawczych jest jeszcze bardziej widoczna. Bardzo często wykorzystywane są one do wyznaczania bezpiecznych tras dla wózków widłowych, bądź tras pieszych w magazynach. W takich sytuacjach żółto-czarne taśmy ostrzegawcze poza rolą informacyjną pomagają utrzymać bezpieczeństwo wewnątrz zakładu pracy.

Biało-niebieskie taśmy ostrzegawcze mają bardzo podobne zastosowanie do taśm czerwono-białych. Służy ona do oznaczania niebezpiecznych miejsc i obszarów Taśma ta jest bardzo często stosowana na zewnątrz z powodu swojej odporności na promieniowanie ultrafioletowe i starzenie się.

Umieszczanie taśm ostrzegawczych

Oznaczanie miejsc i obiektów przy użyciu taśm ostrzegawczych wymaga pewnej wprawy, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć maksymalne efekty. Przede wszystkim, co ma największe znaczenie przy korzystaniu z czerwono-białej taśmy ostrzegawczej, taśmy powinny być widoczne z daleka. Nie możemy zabezpieczyć miejsca w sposób prawidłowy jeśli oznaczenia będą możliwe do zobaczenia dopiero gdy będziemy bardzo blisko.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku taśm żółto-czarnych. Jednak w ich wypadku trzeba zwrócić też uwagę na to  gdzie zostają one umieszczone. Bardzo często spotyka się taśmy w tym kolorze umieszczone pod rantem schodów co sprawia, że są one bardzo słabo widoczne.

Taśmy ostrzegawcze występują w dwóch wariantach, samoprzylepnej i bez klejowej. Samoprzylepne taśmy są znacznie prostsze w montażu, musimy jedynie pamiętać, by oczyścić miejsce gdzie ma zostać ona przyklejona. Taśmy ostrzegawcze bez klejowe możemy przygnieść ciężkim obiektem lub przywiązać do wszelkiego rodzaju słupków, czy znaków. Po zamontowaniu taśmy warto poprosić inną osobę o to by sprawdziła z jakiej odległości i wysokości widoczna jest taśma ostrzegawcza.