Ze względu na rodzaj ochrony oczu i twarzy z jakim może spotkać się użytkownik, wprowadza się następujący podział:

  • Okulary ochronne. Występują w wariantach z osłonami bocznymi lub bez. Soczewki mogą być wykonane z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego. Szkła posiadające filtry ochronne, w zależności od zastosowanego filtra mogą chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym lub też jaskrawym światłem.
  • Szkła przezroczyste bez filtrów ochronnych służą jako ochrona przed różnego rodzaju odpryskami ciał stałych i rozbryzgami cieczy.
  • Gogle ochronne. Ze względu na budowę gogle ściślej niż okulary przylegają do twarzy w okolicy oczu. Posiadają również najczęściej własności zabezpieczające przed zaparowaniem szkieł (wywietrzniki, powłoka zapobiegająca parowaniu itp.). W wypadku pracy ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi wymagane jest zastosowanie gogli w systemem wentylacji pośredniej.
  • Osłony twarzy. Osłony wykonane są z tworzyw sztucznych lub metalowej siatki. W wypadku osłon z tworzyw sztucznych mogą być wyposażone w filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem. Ze względu na zastosowaną konstrukcję i materiał osłony mogą być przystosowane do pracy w różnych warunkach. Specyficzna konstrukcja może zapewniać ochronę szyi i podbródka.
  • Przyłbice spawalnicze. Złożone z korpusu, ramki i nasady oraz filtra zapewniają ochronę całej twarzy podczas procesu spawania. Ze względu na rodzaj zastosowanego filtra można wyróżnić przyłbice z filtrem automatycznym jak również z filtrem stałym. Budowa przyłbicy zapewnia mocowanie na głowie użytkownika za pomocą nagłowia lub też umożliwia przymocowanie do hełmu ochronnego.
  • Tarcze spawalnicze. Od przyłbic różnią się tym, że są trzymane w ręku przez użytkownika podczas procesu spawania. Zapewniają ochronę oczu, twarzy a także szyi użytkownika.