Dbanie o odpowiednią ochronę dróg oddechowych jest niezwykle istotne zwłaszcza w środowiskach i pracy, gdzie są one szczególnie narażone na działanie szkodliwych substancji, pyłów oraz gazów. Używanie odpowiednich środków ochrony powinno oczywiście zależeć od rodzaju wykonywanej pracy.  Konkretne rodzaje masek i osłon stosowane są do dedykowanych im zagrożeniom. Przy wyborze maski lub półmaski warto mieć na uwadze, że nie każda zapewnia wystarczającą ochronę przed smogiem lub innym szkodliwymi pyłami i substancjami, a przy tym jest komfortowa w noszeniu. Szeroki asortyment produktów aktualnie znajdujących się na rynku zapewnia optymalny wybór środków ochrony dróg oddechowych. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, a zwłaszcza w przemyśle hutniczym, chemicznym oraz budowlanym występuje wysokie ryzyko zagrożenia dla zdrowia pracowników związane z ochroną dróg oddechowych.

Maski i półmaski – dla większej wygody i bezpieczeństwa

Maski możemy dzielić na jednorazowe i wielorazowe. Półmaski przeciwpyłowe jednorazowe to jedna z form ochrony dróg oddechowych. Zaleca się stosować je tam, gdzie potrzebna jest endemiczna ochrona, a konieczność przebywania w masce oddechowej jest jedynie chwilowa. Tego rodzaju półmaski skutecznie chronią przed wdychaniem pyłów i oparów, bardzo dobrze je zatrzymując i filtrując. Gwarantują również komfort pracy, ze względu na swoją lekkość i prostotę użytkowania. Maski z filtrami węglowymi chronią natomiast przed zagrożeniami biologicznymi. Świetnie sprawdzą się również w miejscach, w których wzmożone jest powstawanie nieprzyjemnych zapachów, gdyż potrafią świetnie je niwelować i oczyszczać powietrze. Większość półmasek przeciwpyłowych sprawdzi się również w pomieszczeniach, w których występują drażniące pyły oraz gazy.

okulary przeciwpyłowe

Zobacz inne okulary przeciwpyłowe.

Oddychanie dobrym powietrzem to podstawa!

W Polsce odpowiednie przepisy i dyrektywy regulują jakość powietrza, w której pracownik może pracować. Sprzęt ochrony osobistej chroniący drogi oddechowe przed substancjami chemicznymi i pyłami zaklasyfikowany jest do ochron, które muszą posiadać kategorię III, czyli  ochrony przed ryzykiem utraty zdrowia. Podstawowe warunki, które musi spełniać powietrze, którym oddycha pracownik:

  • stężenie poszczególnych substancji jest w optymalnym zakresie dopuszczalnych norm
  • temperatura powietrza umożliwia normalne funkcjonowanie człowieka
  • zawartość tlenu w powietrzu jest na poziomie przekraczającym 17%.

Odpowiednie oczyszczanie powietrza w miejscu pracy

Skutecznie można również oczyścić powietrze z chemicznych substancji oraz szkodliwych pyłów za pomocą różnego rodzaju filtrów, pochłaniaczy oraz filtropochłaniaczy. Tego rodzaju sprzęt oczyszczający jest często wyposażony w elementy zwiększające obieg powietrza. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy stosować dodatkowych osłon, by dokładnie zabezpieczyć się przed zagrożeniem. Warto stosować równolegle półmaski, maski, kaptury, hełmy itp., dzięki czemu mamy całkowitą pewność o dobrej osłonie naszych dróg oddechowych.

filtropochłaniacz

Jetstream z filtropochłaniaczem

Podział środków dróg oddechowych

Podstawowo środki ochrony BHP w tym przypadku dzielą się tak:

  • Filtry krótkotrwałe – zakrywające nos i usta. Ich konkretne właściwości zależą od konkretnie zastosowanego materiału. Powietrze przepływa przez specjalny filtr podczas wdechu i wlatuje już oczyszczone do naszych płuc.
  • Półmaski – Wdychane powietrze przepływa w nich przez jeden lub kilka filtrów lub pochłaniaczy, które są w niej umieszczone. Po zużyciu filtra należy go wymienić na nowy. Zakrywają one brodę, usta i nos.
  • Pełne maski – Ich zastosowanie jest analogiczne do półmasek, jednak dodatkowo osłaniają oczy (zakładane na całą twarz).
  • Środki ochrony z wentylatorem (oczyszczacze powietrza) – W tym wypadku powietrze wtłaczane jest do hełmu w części twarzowej za pomocą wentylatora przez jeden lub kilka filtrów.
  • Środki ochrony zasilane powietrzem – czyli butle tlenowe, w których powietrze z nich pobrane, doprowadzone jest za pomocą węża do maski. Wymagany jest dodatkowy, osobny filtr, by oczyścić powietrze zanim trafi ono do aparatu oddechowego.

maska z filtrem

Maska z filtrem marki 3M

Nie tylko w pracy

Szkodliwe działanie różnych substancji na drogi oddechowe nie wywołują tylko czynniki, na które narażeni jesteśmy w pracy. Również podczas codziennego przebywania na świeżym powietrzu możemy nieświadomie działać na szkodę naszych płuc itp. Smog, o którym bardzo dużo się w ostatnim czasie mówi, nie tylko bardzo szkodzi, ale długofalowo może przyczyniać się nawet do powstawania nowotworów. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność i nosić profesjonalne maski przeciwsmogowe, które potrafią zatrzymać również malutkie cząstki obecne właśnie w smogu. Oczywiście tego typu maski możemy również stosować w pracy, ponieważ doskonale filtrują one powietrze, tak, że do naszych płuc trafia już tylko oczyszczone. Opory oddychania w tego rodzaju maskach powinny być jak najniższe, by ich noszenie nie było dla nas uciążliwe i by maksymalnie zwiększyć komfort korzystania z nich.